Turystyka Wspólna Sprawa

blog turystyczny

Hobby Rekreacja Turystyka

Dlaczego warto odwiedzić Gniezno

Gniezno jest pierwszą stolicą Polski. Znajduje się w województwie wielkopolskim, a jego nazwa wywodzi się ze słów „gnieździć się”, „gniazdo”. Każdego roku przybywa tu coraz więcej turystów. Dlaczego warto odwiedzić Gniezno? Co ciekawego można tutaj zobaczyć? Atrakcji jest bardzo wiele.

Dlaczego warto odwiedzić Gniezno?

dlaczego warto odwiedzić gnieznoGłównym zabytkiem tego miasta jest oczywiście Katedra gnieźnieńska – jedna z najcenniejszych zabytków Europy. Można tutaj zobaczyć bardzo znane Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające obrazy Sądu Ostatecznego. Zostały one zrobione z brązu, a każde skrzydło zawiera sceny z legendy o świętym Wojciechu. W tej świątyni znajdziemy wiele pięknych ołtarzy, nagrobków, figur, grobowców. Kościół zachwyca swoją wielkością i pięknymi elementami wystroju. Odbywają się też wycieczki z przewodnikiem, w trakcie których zwiedzić można podziemie świątyni. W pobliżu Katedry znajduje się przepiękny rynek gnieźnieński, zachwycający malowniczymi uliczkami i starymi kamienicami.

Czy jest jeszcze coś, co sprawia, że odpowiemy twierdząco na pytanie dlaczego warto odwiedzić Gniezno? Jest to miasto historyczne, więc miłośnicy zagadnień historycznych znajdą tu z pewnością wiele atrakcji. W Gnieźnie jest wiele pomników; przykładowo pomnik Bolesława Chrobrego (przed Katedrą), Świętego Wojciecha, Jana Pawła II, Powstańców Wielkopolskich, Aleksandra Piotrowskiego i wiele innych pięknych zabytków. Jest tutaj także płaskorzeźba kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia oraz rzeźba w kościele bł. Radzyma Gaudentego pt. „Obraz Rodzącego się Kościoła”.

Gniezno – atrakcje

Warto odwiedzić Gniezno także ze względu na liczne muzea, z których najbardziej znanym jest Muzeum Początków Państwa Polskiego. Jest ono związane ze średniowieczem i przedstawia ekspozycje archeologiczne odnośnie historii tego regionu. Kolejnym przykładem jest Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, posiadające skarbce archidiecezji, stare dzieła chrześcijańskie, kielichy, relikwie, rzeźby. W Gnieźnie znajdziemy także Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, które istnieje od czterech lat i przyciąga coraz więcej osób. W Gnieźnie znajdują się także piękne kamienice, parki dla spacerowiczów, teatr dla miłośników gry aktorskiej. Z pewnością nie można się tutaj nudzić, każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli nadal nie znacie odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto odwiedzić Gniezno, pomóc w tym może mapka turystyczna z najważniejszymi punktami do zwiedzania. Na stronach internetowych także znajdziemy zachęcające wycieczki do pierwszej stolicy Polski, opisy pięknych miejsc i zabytków. Warto odwiedzić to miasto, chociażby ze względu na jego wartość historyczną. Stare kościoły, świątynie, nowoczesne muzea każdego roku przyciągają rzesze turystów z wielu regionów, którzy pragną poznać historię tego pięknego miasta.

Inne atrakcje atrakcje Gniezna i okolic

dlaczego warto odwiedzić gnieznoCo może nam jeszcze zaoferować Gniezno? Przede wszystkim jeśli chcemy uzyskać aktualną i rzetelną informację w tym temacie, to warto abyśmy udali się do jednego z punktów informacji turystycznej w tym  mieście. To tutaj również można za niedużą opłatą wynająć profesjonalnego przewodnika, który oprowadzi nas po dawnej stolicy Polski. Tutaj uzyskasz również informację o tym, że Gniezno leży na styku wielu atrakcyjnych szlaków turystycznych, co znacznie podnosi walory tego miasta w oczach podróżnych. Jeśli jednak uznamy, że chcielibyśmy zobaczyć coś więcej, to z Gniezna mamy całkiem niedaleko do dwóch innym miast, mających duże znaczenie dla historii Polski – Poznania i Kruszwicy. W Kruszwicy możemy podziwiać pozostałości po legendarnej Mysiej Wieży, z której można choćby spojrzeć na Jezioro Gopło. Warto również zobaczyć średniowieczną Kolegiatę św. Piotra i Pawła i oczywiście Stare Miasto w całej okazałości.

W Poznaniu oczywiście warto wybrać się na Stare Miasto, czy też Ostrów Tumski. Na poznańskim rynku naszą uwagę z pewnością przykuje Ratusz ze swoimi słynnymi koziołkami, które są najbardziej rozpoznawalną atrakcją turystyczną związaną z Poznaniem.  Koziołki w każdy dzień o godzinie 12:00 bodą na wieży poznańskiego ratusza wprawiając turystów w zachwyt.