Turystyka Wspólna Sprawa

blog turystyczny

Nowoczesne lampy tylne
Hobby

Nowoczesne lampy tylne i ich innowacje

Oświetlenie samochodowe pełni niezwykle ważną funkcję w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze. To właśnie dzięki oświetleniu kierowca widzi, co znajduje się przed nim w warunkach słabego oświetlenia, może wskazywać innym użytkownikom ruchu swoje najbliższe zamiary, takie jak zamiana kierunku jazdy, hamowanie czy jazda wstecz. Oświetlenie wskazuje też wyraźnie, w jakim miejscu i w jakim położeniu znajduje się samochód tak, aby inni kierowcy mogli go łatwo dojrzeć i przewidzieć jego kolejne ruchy. Dzięki oświetleniu kierowcy widzą się więc nawzajem nawet w trudnych warunkach i mogą dostosowywać swoje zachowanie do aktualnej sytuacji na drodze.

Ważną częścią oświetlenia samochodowego są lampy tylne, to one odpowiadają za to, że twój samochód jest dobrze widoczny od tyłu, co w wielu przypadkach, takich jak gwałtowne hamowanie, może zadecydować o tym, czy kierowca prowadzący samochód znajdujący się tuż za tobą będzie w stanie wyhamować, czy w ciebie uderzy. Konstruktorzy samochodów doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne dla bezpieczeństwa są lampy tylne, dlatego starają się ciągle wprowadzać innowacje, dzięki którym ten rodzaj oświetlenia staje się coraz lepszy.

Największą innowacją w ostatnich latach było wprowadzenie diod LED. Dzięki nim oświetlenie tylne stało się niezawodne, niemal bezobsługowe, ekonomiczne i tak jasne, jak tylko przewidział to producent. Wszystkie te zalety wynikają z przewagi, jaką diody LED mają nad zwykłymi żarówkami, jednak z zewnątrz lampa napędzana diodą LED nie różni się mocno od lampy napędzanej tradycyjną żarówką, z tym wyjątkiem, że diody LED, ze względu na swój niewielki rozmiar, pozwalają na tworzenie lamp o niemal dowolnym kształcie, co wielu producentów chętnie wykorzystuje. 

Prawdziwą rewolucją w sposobie tworzenia lamp tylnych mogą jednak okazać się diody OLED. Technologia, jaką być może znasz z telewizorów lub smartfonów, zaczyna być wykorzystywana w oświetleniu samochodów. Dzięki temu lampy tylne przestają przypominać kawałek plastiku z żarówką w środku, a zaczynają wyglądać jak niewielkie ekrany o doskonałym kontraście. Mamy nadzieję, że to rozwiązanie się przyjmie i z niecierpliwością czekamy na kolejne kreatywne pomysły projektantów.

 Materiał zewnętrzny