RekreacjaTurystyka

Kraków – kolejny rekordowy rok dla turystyki [2018]

Kraków to miasto z niesamowitą historią, położeniem oraz wieloma doskonałymi zabytkami. Z tego też względu jest to miasto niezwykle popularne, odwiedzane regularnie przez turystów z całego świata, którzy z roku na rok coraz bardziej zachwycają się tym miejscem. Stolica Małopolski to też jedna z najczęściej wybieranych destynacji polskich turystów, którzy podróżują w obrębie naszego kraju. Ostatni rok jest wyjątkowym pod tym względem. Gdy wydawało się, że rekord liczby turystów za 2016 rok – 12 milionów – będzie szklanym sufitem, to ten rok przyniósł niespodziankę, w postaci 13.5 mln turystów! Z czego zagraniczni stanowili “tylko” 3.1 mln. Sprawdźmy zatem co zwiedzają i ile zostawiają pieniędzy turyści.

Najczęściej odwiedzane miejsca w Krakowie

Według raportu turystyki dotyczącego Krakowa za rok 2018, najczęściej odwiedzanym miejscem w mieście jest Rynek Główny, który co roku odwiedza ponad 17% wszystkich turystów. Drugi w kolejności jest Zamek Królewski na Wawelu. To dwie najciekawsze atrakcje tego miejsca, zlokalizowane w dogodnej części miasta. 

Następnie wg w/w statystyk, najczęściej odwiedzana jest dzielnica Kazimierz, Sukiennice, a także Stare Miasto i oczywiście wszystkim znana Bazylika Mariacka. 

Ogromną popularnością cieszy się też Barbakan, Muzeum w podziemiach rynku oraz coraz lepiej rozpoznawalna Fabryka Schindlera.

Turyści lubią odwiedzać Kraków i spacerować wzdłuż Wisły, często także udają się do Muzeum Narodowego i do położonego około 70 km od granic miasta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Ponadto jako cel wizyt w Krakowie jest też Brama Floriańska, a także stara część Krakowa znana jako Podgórze. 

Turyści bywają też w pięknych kościołach, jakie lokalizowane są na terenie miasta, odwiedzają położoną nieopodal Wieliczkę oraz Sanktuarium w Łagiewnikach. To wszystko pokazuje, że miasto jest pełne ciekawych miejsc, dającym turystom szerokie pole do popisu. Więcej ciekawych miejsc, które jeszcze nie są tak popularne wśród turystów można znaleźć w tym nietypowym przewodniku po Krakowie.

Główne cele przyjazdu turystów

Według dostępnych danych, turyści najczęściej przyjeżdżają do Krakowa w celach wypoczynkowych, czyli rekreacyjnych oraz zwiedzania. W 2018 roku prawie 50% wszystkich turystów przyjechało do Krakowa w celu jego poznania i zwiedzenia najciekawszych miejsc. Około 7% wszystkich ankietowanych potwierdziło, że głównym celem przyjazdu do Krakowa było odwiedzenie krewnych i znajomych. 

Sporo też turystów, bo aż 4,5% odwiedzało Kraków w celach religijnych, które połączone były z duchową odnową. Taką deklarację potwierdziło około 0,5% ankietowanych. Najwięcej turystów, bo ponad 13% poświęciło swój czas w Krakowie na zwiedzanie stolicy Małopolski. Spora grupa odwiedzających, bo prawie 6% deklarowało, że odwiedziło miasto w celach odpoczynku i rozrywki.

Zyski Miasta Krakowa z turystyki za ubiegły rok

Opublikowany raport za 2018 rok dotyczący ruchu turystycznego w Krakowie wskazuje, że odwiedzający, zarówno krajowi i zagraniczni, wydali około 100 000 000 zł. Dane pokazują, że odwiedzający krajowi wydają średnio 278 zł/osobę przed samym przyjazdem do Krakowa, i około 283 zł/osobę podczas pobytu w tym mieście. Odwiedzający z zagranicy wydają około 1014 zł/osobę przed przyjazdem i około 788 zł w trakcie pobytu. 

Ponadto dane statystyczne wskazują, że w Krakowie najwięcej pieniędzy pozostawiają turyści z Wielkiej Brytanii. Na drugim miejscu plasują się odwiedzający z Włoch, Francji Niemiec i Hiszpanii. Na szóstym miejscu znajduje się Holandia, na 7  Irlandii, kolejne miejsca to odwiedzający z Danii, Norwegii i Ukrainy. Dane wskazują, że w trakcie pobytu w Krakowie najwięcej pieniędzy wydają turyści w wieku powyżej 50 roku życia. Nieco więcej pieniędzy wydają mężczyźni w stosunku do kobiet.

Ceny usługi oczami turystów

Bardzo dobrze wypada ocena procentowa jakości świadczonych w Krakowie usług w stosunku do ich ceny. Według odwiedzających, 31,2% z nich stwierdziło, że ceny są wysokie ale zarazem,  62,9% turystów uznało, że oferowane w mieście ceny usług są odpowiednie. Co ciekawe, około 5,9% ankietowanych odpowiedziało, że ceny są niskie. Opinia turystów krajowych znacznie poprawiła się w stosunku do 2017 roku, przez co też goście wypowiadali się, że ceny są niskie (3% ankietowanych).

Jak pokazał ubiegły rok, dawna stolica Królów Polski, ma spory potencjał, który z każdym rokiem zostaje coraz lepiej wykorzystywany. Jednocześnie rodzi to pewne problemy jak wyludnianie okolic Rynku czy też hałasujący nocą turyści. Z pewnością nie są to problemy, z którymi miasto nie jest sobie w stanie poradzić, ale wciąż jeszcze nie widać prawnych rozwiązań na horyzoncie, które mogłyby to zmienić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *