Turystyka Wspólna Sprawa

blog turystyczny

Rekreacja Turystyka

Kraków – kolejny rekordowy rok dla turystyki [2018]

Kraków to miasto z niesamowitą historią, położeniem oraz wieloma doskonałymi zabytkami. Z tego też względu jest to miasto niezwykle popularne, odwiedzane regularnie przez turystów z całego świata, którzy z roku na rok coraz bardziej zachwycają się tym miejscem. Stolica Małopolski to też jedna z najczęściej wybieranych destynacji polskich turystów, którzy podróżują w obrębie naszego kraju. Ostatni rok jest wyjątkowym pod tym względem. Gdy wydawało się, że rekord liczby turystów za 2016 rok – 12 milionów – będzie szklanym sufitem, to ten rok przyniósł niespodziankę, w postaci 13.5 mln turystów! Z czego zagraniczni stanowili “tylko” 3.1 mln. Sprawdźmy zatem co zwiedzają i ile zostawiają pieniędzy turyści.

Najczęściej odwiedzane miejsca w Krakowie

Według raportu turystyki dotyczącego Krakowa za rok 2018, najczęściej odwiedzanym miejscem w mieście jest Rynek Główny, który co roku odwiedza ponad 17% wszystkich turystów. Drugi w kolejności jest Zamek Królewski na Wawelu. To dwie najciekawsze atrakcje tego miejsca, zlokalizowane w dogodnej części miasta. 

Następnie wg w/w statystyk, najczęściej odwiedzana jest dzielnica Kazimierz, Sukiennice, a także Stare Miasto i oczywiście wszystkim znana Bazylika Mariacka. 

Ogromną popularnością cieszy się też Barbakan, Muzeum w podziemiach rynku oraz coraz lepiej rozpoznawalna Fabryka Schindlera.

Turyści lubią odwiedzać Kraków i spacerować wzdłuż Wisły, często także udają się do Muzeum Narodowego i do położonego około 70 km od granic miasta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 

Ponadto jako cel wizyt w Krakowie jest też Brama Floriańska, a także stara część Krakowa znana jako Podgórze. 

Turyści bywają też w pięknych kościołach, jakie lokalizowane są na terenie miasta, odwiedzają położoną nieopodal Wieliczkę oraz Sanktuarium w Łagiewnikach. To wszystko pokazuje, że miasto jest pełne ciekawych miejsc, dającym turystom szerokie pole do popisu. Więcej ciekawych miejsc, które jeszcze nie są tak popularne wśród turystów można znaleźć w tym nietypowym przewodniku po Krakowie.

Główne cele przyjazdu turystów

Według dostępnych danych, turyści najczęściej przyjeżdżają do Krakowa w celach wypoczynkowych, czyli rekreacyjnych oraz zwiedzania. W 2018 roku prawie 50% wszystkich turystów przyjechało do Krakowa w celu jego poznania i zwiedzenia najciekawszych miejsc. Około 7% wszystkich ankietowanych potwierdziło, że głównym celem przyjazdu do Krakowa było odwiedzenie krewnych i znajomych. 

Sporo też turystów, bo aż 4,5% odwiedzało Kraków w celach religijnych, które połączone były z duchową odnową. Taką deklarację potwierdziło około 0,5% ankietowanych. Najwięcej turystów, bo ponad 13% poświęciło swój czas w Krakowie na zwiedzanie stolicy Małopolski. Spora grupa odwiedzających, bo prawie 6% deklarowało, że odwiedziło miasto w celach odpoczynku i rozrywki.

Zyski Miasta Krakowa z turystyki za ubiegły rok

Opublikowany raport za 2018 rok dotyczący ruchu turystycznego w Krakowie wskazuje, że odwiedzający, zarówno krajowi i zagraniczni, wydali około 100 000 000 zł. Dane pokazują, że odwiedzający krajowi wydają średnio 278 zł/osobę przed samym przyjazdem do Krakowa, i około 283 zł/osobę podczas pobytu w tym mieście. Odwiedzający z zagranicy wydają około 1014 zł/osobę przed przyjazdem i około 788 zł w trakcie pobytu. 

Ponadto dane statystyczne wskazują, że w Krakowie najwięcej pieniędzy pozostawiają turyści z Wielkiej Brytanii. Na drugim miejscu plasują się odwiedzający z Włoch, Francji Niemiec i Hiszpanii. Na szóstym miejscu znajduje się Holandia, na 7  Irlandii, kolejne miejsca to odwiedzający z Danii, Norwegii i Ukrainy. Dane wskazują, że w trakcie pobytu w Krakowie najwięcej pieniędzy wydają turyści w wieku powyżej 50 roku życia. Nieco więcej pieniędzy wydają mężczyźni w stosunku do kobiet.

Ceny usługi oczami turystów

Bardzo dobrze wypada ocena procentowa jakości świadczonych w Krakowie usług w stosunku do ich ceny. Według odwiedzających, 31,2% z nich stwierdziło, że ceny są wysokie ale zarazem,  62,9% turystów uznało, że oferowane w mieście ceny usług są odpowiednie. Co ciekawe, około 5,9% ankietowanych odpowiedziało, że ceny są niskie. Opinia turystów krajowych znacznie poprawiła się w stosunku do 2017 roku, przez co też goście wypowiadali się, że ceny są niskie (3% ankietowanych).

Jak pokazał ubiegły rok, dawna stolica Królów Polski, ma spory potencjał, który z każdym rokiem zostaje coraz lepiej wykorzystywany. Jednocześnie rodzi to pewne problemy jak wyludnianie okolic Rynku czy też hałasujący nocą turyści. Z pewnością nie są to problemy, z którymi miasto nie jest sobie w stanie poradzić, ale wciąż jeszcze nie widać prawnych rozwiązań na horyzoncie, które mogłyby to zmienić.