Turystyka Wspólna Sprawa

blog turystyczny

Wynajem żaglówki bez patentu
Hobby Rekreacja Turystyka

Wynajem żaglówki bez patentu

Nie ma dwóch takich samych osób. Każdy jest osobną indywidualnością, która ma inny charakter i interesuje się czymś innym. Podobnie jest ze sposobem spędzania wolnego czasu. Każdy ma inne wyobrażenie jak go spędzić, zazwyczaj w formie rekreacji. Rekreacja ruchowa jest nazywana sportem dla każdego, mówimy tutaj o każdej czynności ruchowej, która jest podejmowana przez nas w wolnym czasie jako forma wypoczynku, dla przyjemności czy też dla doskonalenia własnych umiejętności. Jako ciekawostkę dodam, że nawet praca na działce czy roli, również jest podpinana pod hasło „rekreacja ruchowa”, ponieważ jest to praca fizyczna podejmowana przez człowieka jako forma hobby, z własnej chęci w czasie wolnym. Nawet zwykły spacer jest wysiłkiem fizycznym, ponieważ nasze ciało jest podczas niego wprowadzane w ruch. Co poniektórzy traktują rekreację fizyczną jako formę relaksacyjną jak na przykład fani wędkowania czy obserwatorzy przyrody.

Jak już wspomniałem wcześniej, każdy jest inny i każdy lubi coś innego, ale dyscyplin sportowych jest bardzo wiele, dzięki czemu, każdy na pewno odnajdzie coś dla siebie. Istnieje podział sportów na dwie podstawowe kategorie: sporty letnie i sporty zimowe. Mogą być też dyscypliny grupowe czy indywidualne, olimpijskie i nieolimpijskie. Każda z podanych kategorii różni się czymś innym, nie ma jednak żadnych wątpliwości, że przynoszą one wiele radości, a także rozwijają zdolności i umiejętności, uczą również dyscypliny i samokontroli.

Sporty letnie

Wynajem żaglówki bez patentuNajwiększą popularnością cieszą się sporty letnie, ponieważ chętniej wychodzimy z domu w okresie letnim jak jest ciepło i mnóstwo kolorów dookoła. Dużo osób preferuje wtedy uprawianie sportów wodnych takich jak: pływanie wpław, pływanie kajakiem, motorówką, czy też żaglówką. Fanów tej ostatniej dyscypliny przybywa z roku na rok, ponieważ każdy chce poczuć wiatr we włosach, promienie słoneczne na twarzy czy też posłuchać szumu fal. Odkrywają w sobie wtedy wilka morskiego, zwłaszcza, że w Polsce jest możliwość i opcja wynajem żaglówki bez patentu, dzięki czemu nie marnujemy czasy ani pieniędzy na zdobycie pozwolenia. Można czarterować żaglówki o małej powierzchni i o małej mocy silnika. O szczegółach wynajmu żaglówki bez posiadania patentu wspomnimy jeszcze na końcu artykułu.

Sporty zimowe

To, że chętniej podejmujemy się jakieś aktywności fizycznej w lecie, wcale nie oznacza, że nie ma fanów sportów zimowych. Oczywiście że są i to porównywalna ilość co do sportów letnich. Nie boją się mrozu, śniegu i przenikającego przez ubrania zimna. Najczęściej uprawiają jazdę na desce, na nartach, czy łyżwiarstwo. Jeżeli chodzi o sporty grupowe, to nie są one dla każdego, ponieważ w tej dziedzinie trzeba umieć współpracować i umieć działać w grupie, osoby które dbają tylko o własny rozwój i własną wygraną nie odnajdą się w takiej formie rekreacji. Sport to zdrowie, więc nie ważne co uprawiamy, najważniejsze, że podejmujemy się jakiejkolwiek rekreacji, bo każda przyczynia się do poprawy naszej kondycji.

Wynajem żaglówki bez patentu

Wynajem żaglówki bez patentuPowyżej wspomnieliśmy o możliwości wynajmu żaglówki przez osoby nie posiadające patentu żeglarskiego. Sprawdźmy więc szczegółowe warunki takiego wynajmu. NA taką operację pozwala ustawa o sporcie z 2010 roku. Dzięki zapisom tej ustawy nie musimy posiadać odpowiednich uprawnień aby prowadzić jacht żaglowy, który posiada kadłub o maksymalnej długości 7,5 metra. Zwróćmy jednak uwagę na zapis, że długość tyczy się samego kadłuba a nie całkowitej długości jachtu. Jeśli zaś chodzi o wynajem jachtów motorowych bez uprawnień to tutaj sprawa jest nieco bardziej ułatwiona. Okazuje się, że nie istnieje ograniczenie w wielkości łodzi o ile moc silnika w jaki wyposażony jest jacht nie przekracza 10kW. Istnieje także swego rodzaju furtka prawna umożliwiająca prowadzenie łodzi z mocniejszym silnikiem, jednak muszą mieć one fabrycznie ograniczoną prędkość oraz nie mogą być z byt długie. Po szczegółowe wymiary odsyłamy do odpowiedniej ustawy.

Aby zgodnie z prawem prowadzić łódź bez patentu będziemy jednak musieli posiadać odpowiednie dokumenty przy sobie, niezbędne w razie kontroli. Niezbędne będzie zaświadczenie producenta jachtu, które określa maksymalne ograniczenie prędkości jakie zostało wprowadzone. Potrzebny będzie także dowód rejestracyjny jachtu w przypadkach większych i mocniejszych łodzi. Gdy prowadzimy mniejsze i słabsze łodzie dowód nie będzie wymagany. Będziemy także potrzebowali zaświadczenie o ukończeniu szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie. Takie zaświadczenie uzyskamy bezpośrednio od armatora jachtu.