Turystyka Wspólna Sprawa

blog turystyczny

Rekreacja Turystyka

Jak przygotować się do pieszej wędrówki

Nie bez powodu osoby, które pragną uczestniczyć w pieszej pielgrzymce, zazwyczaj długo się do tego wydarzenia przygotowują. Można oczywiście pójść na żywioł i w ogóle nie przygotowywać się do jakiejkolwiek pielgrzymki czy innej długiej pieszej wędrówki, jednak na pewno niekorzystnie odbije się to na naszym zdrowiu i nie trzeba być lekarzem bądź fizjoterapeutą aby o tym wiedzieć. Brak przygotowania do długiej wędrówki może skutkować bólem nóg, kolan, kręgosłupa. Jak przygotować się do pieszej wędrówki?

Dlaczego trzeba przygotować się do pieszej wędrówki?

jak przygotować się do pieszej wędrówkiTo jednak nie wszystko, dolegliwości bólowe to nie wszystko. Możemy nadwyrężyć sobie stawy. Jeżeli rozpoczniemy wędrówkę, a nasze ciało będzie do niej nieprzygotowane i nasz organizm nie będzie wystarczająco gotowy do podjęcia tak dużego wysiłku fizycznego, możemy zrobić sobie dużą krzywdę. Z pewnością powinniśmy przygotować się do każdego dużego wysiłku fizycznego w naszym życiu, szczególnie kiedy jest to wysiłek zaplanowany. W innym przypadku czekają nas poważne problemy. Na pewno będziemy musieli skorzystać wtedy z pomocy ortopedy bądź fizjoterapeuty, jednak zupełnie niepotrzebnie, ponieważ można takim kłopotom zapobiec i tak naprawdę rozpoczynając jakąkolwiek wędrówkę bez uprzedniego przygotowania, szkodzimy swojemu zdrowiu na własne życzenie.

Jak przygotować się do pieszej wędrówki?

Niektóre osoby już kilka miesięcy przed rozpoczęciem długiej wędrówki, pieszej wędrówki, rozpoczynają treningi. Niektóre osoby mają taki zwyczaj, ponieważ zawsze raz w roku idą na długą pieszą pielgrzymkę, więc kilka miesięcy wcześniej rozpoczynają do niej przygotowania. Jest to świetna praktyka i naprawdę należy podziwiać postawę takich ludzi i naśladować ją. Jak przygotować się do pieszej wędrówki? Najlepiej do wędrówki przygotować się poprzez wędrowanie, możemy spacerować. Świetnym sposobem na spacer jest też spacerowanie z kijkami czyli tak zwany nordic walking. Jeżeli nie lubimy spacerować samotnie, możemy zaangażować do wspólnych spacerów członków naszej rodziny albo przyjaciół bądź znajomych.

Dzięki temu nie będziemy samotnie czuli się podczas naszych spacerów. Dużą rolę może tutaj także odgrywać bezpieczeństwo – jeżeli będziemy spacerować w dwójkę w trójkę albo większą grupą ludzi, możemy czuć się bezpiecznie nawet wieczorem albo wczesnym rankiem, kiedy jeszcze jest ciemno. Dlatego też bezdyskusyjnie spacery są bardzo dobrą formą przygotowania do dłuższej pierwszej wędrówki na przykład górskiej albo do pójścia na pielgrzymkę. Każda forma dbania o swoją kondycję jest dobra kiedy przygotowujemy się do podjęcia dużego fizycznego wysiłku. Dlatego też możemy wykorzystać również rowery. I tutaj także można ćwiczyć samotnie bądź z przyjaciółmi. Jeżeli mamy problem ze znalezieniem towarzyszy do naszego wysiłku fizycznego to możemy zapytać na grupach, na portalach społecznościowych.

Piesza wędrówka – dlaczego warto spróbować?

jak przygotować się do pieszej wędrówkiZ pewnością wielu z was zastanawia się, dlaczego tak naprawdę warto zdecydować się na taką formę aktywnego spędzania czasu jak piesza wędrówka? Naszym zdaniem piesze wędrowanie ma wiele zalet i jest zdecydowanie ciekawym sposobem na rekreację. Wcześniej wspomnieliśmy, że najlepiej jest wędrować w kilka osób, po to abyśmy mogli czuć się znacznie bardziej bezpiecznie. Jednak wydaje się, że samotna wędrówka ma jednak więcej walorów. Można wręcz powiedzieć, że jest zbliżona do medytacji. Samotny wędrowiec ma bowiem czas i możliwość oddać się różnorodnym rozmyślaniom. A sprzyja temu przede wszystkim miarowy chód. Wówczas mamy możliwość skupić się na rozmyślaniach, ale również możemy w pełni doświadczać mijany przez nas krajobraz. Wędrówki w kilka osób są jednak pod tym względem znacznie rozpraszające. A trzeba dodać, że perspektywa pieszego daje całkiem nowe możliwości podziwiania pięknych widoków.

Aspekt duchowy i estetyczny to jednak nie jedyne zalety pieszej wędrówki. Warto bowiem wspomnieć o walorach zdrowotnych. Chodzenie może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie, jak zresztą każda forma ruchu. Musimy jednak zadbać odpowiednie obuwie, aby nie ucierpiał nasz kręgosłup. Warto więc się ruszyć, choćby nasze piesze wędrówki odbywały się na nieduże odległości. Zawsze jednak będzie to bowiem aktywność fizyczna.