Turystyka Wspólna Sprawa

blog turystyczny

Snowboard - Podstawy
Hobby Rekreacja Sport

Snowboard – Podstawy

Zima to pora roku lubiana przez wielu amatorów sportów. Zimowe szaleństwo pozwala poczuć się swobodnie, spełniać swoje marzenia, aktywnie spędzać wolny czas, a także rozwijać swoje umiejętności i doświadczenie podczas uprawiania ulubionego sportu. Aktywności związane ze śniegiem sprawiają wiele radości i zadowolenia. Amatorzy oraz zaawansowani sportowcy z niecierpliwością czekają na białą porę roku, która pozwoli wyciągnąć sprzęt oraz szusować po różnego rodzaju trasach narciarskich.

Wybór stoków, sprzętu, rodzaju zjazdu uzależniony jest od stopnia zaawansowania danej dyscypliny. Jednak, aby aktywność była bezpieczna i przyniosła wiele zadowolenia należy umiejętnie dobrać warunki do możliwości. Coraz częściej wybieraną aktywnością ruchową jest jazda na snowboardzie. Możliwości związane z różnymi stylami jazdy pozwalają kształcić się w odpowiednim kierunku. Jednak jak zacząć przygodę ze snowboardem i jazdą na desce?

Snowboard – Podstawy związane z jazdą oraz utrzymaniem się na desce

Snowboard - PodstawyNajważniejszym czynnikiem nauki jest odpowiednio dobrany sprzęt. Dobrze dopasowana deska, wyregulowane wiązania, poprawnie dobrane buty to podstawowe elementy wyposażenia. Ważną rolę spełnia kask, który chroni początkującego sportowca przed skutkami upadków lub kolizji. Po prawidłowym skompletowaniu sprzętu, należy zapoznać się z terminologią używaną podczas jazdy snowboardem, a także paroma zasadami panującymi na stoku i podczas szusowania. Po przyswojeniu paru informacji, czas zabrać się za praktyczne ich wykorzystanie. W pierwszej kolejności należy zapiąć deskę na nogi. Podczas tej czynności ważnym aspektem jest nachylenie stoku. Przy płaskich terenach deskę można zapiąć na stojąco, zaczynając od wpięcia przedniej nogi. W przypadku większego nachylenia stoku, deskę należy zapinać na siedząco. Naukę jazdy na snowboardzie należy zacząć od przećwiczenia pożądanej pozycji, która pomaga utrzymać równowagę na desce oraz kontrolować skręty i inne ewolucje. Niska, stabilna, pozycja, ugięte kolana, szeroko rozstawione ramiona, zwrócenie głowy w kierunku jazdy ułatwi stawianie „pierwszych kroków” na snowboardzie.

Pierwszymi i podstawowymi działaniami przygotowującymi do jazdy są ześlizg prosty i skośny, który polega na kontrolowanym ślizganiu się prostopadle do stoku na tylnej oraz przedniej krawędzi. Dzięki opanowaniu tego rodzaju ruchu, snowboardzista uczy się kontroli deski oraz przyzwyczaja do prędkości, jaką można osiągnąć podczas jazdy. Ruch ten pomocny jest także przy nauce hamowania. Ześlizg skośny pozwala pokonywać stok na całej jego szerokości, a co za tym idzie, ćwiczyć elementy jazdy. Cierpliwa i zdecydowana nauka poszczególnych elementów pozwoli szkolić swoje umiejętności i doprowadzić do pełnego, kontrolowanego zjazdu.

Gdzie pojechać na snowboard?

Jak już opanujemy trudną sztukę jazdy na snowboardzie warto rozejrzeć się za popularnymi stokami gdzie będziemy mogli szlifować swoje umiejętności i miło spędzać wolny czas. Przedstawiamy poniżej kilka propozycji.

Davos

Gdzie pojechać na snowboard?Davos przez wielu uważane jest za najlepsze miejsce w Europie do jazdy na snowboardzie. Jest to najwyżej położone miasto w Europie co dodaje temu miejscu jeszcze większego uroku i atrakcji. Infrastruktura jest dostosowana zarówno dla potrzeb narciarzy jak i snowboardzistów. Możemy tu wykonywać spokojne zjazdy jak i karkołomne ewolucje. Warto też nadmienić, że ten kurort nigdy nie zasypia.

Garmisch-Partenkirchen

Niemiecki kurort położony w niewielkiej odległości od granicy niemiecko-austriackiej. Polakom znany raczej ze skoczni narciarskiej na której odbywa się jeden konkurs podczas turnieju czterech skoczni. Ale Garmisch-Partenkirchen to również świetne miejsce dla wszystkich snowboardzistów. Stoki są zawsze profesjonalnie przygotowane i odpowiadają wszelkim niezbędnym standardom.

Cortina d’Ampezzo

Przepięknie położony włoski kurort oferujący ponad 140 km doskonale przygotowanych tras. Jeśli do tego dodamy wspaniałą atmosferę oraz bogatą ofertę szkoleń i kursów snowboardowych to możemy być pewni, że będzie to doskonały wybór na zimowy wyjazd na snowboard.

Tignes

Mniej znany, ale również bardzo dobry ośrodek dla snowboardzistów położony we Francji. Zawsze panują tu doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych.