Turystyka Wspólna Sprawa

blog turystyczny

Gdzie pojechać pod namiot?
Sport Turystyka

Gdzie pojechać pod namiot?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Kto kiedykolwiek planował wyjazd gdziekolwiek indziej niż na własne ogródki działkowe ten wie, że z zaplanowaniem wyjazdu trzeba się pospieszyć, żeby zdążyć zarezerwować pobyt w wymarzonym miejscu. Jeśli jednak nie mamy ochoty na nocowanie w luksusowych, aczkolwiek zazwyczaj dość drogich hotelach (szczególnie, jeśli chcemy nocować gdzieś dłużej niż jedną noc), pozostaje nam jeszcze opcja wyjazdu pod namiot.

Gdzie pojechać pod namiot?

Gdzie pojechać pod namiot?Możliwości gdzie pojechać pod namiot jest wiele. Zazwyczaj wybór pada na atrakcyjne pod względem turystycznym i przyrodniczym miejsca – w pobliżu jezior lub rzek, a także lasów, borów czy puszczy. Trzeba pamiętać jednak o tym, że nie każde miejsce nadaje się na biwakowanie. W Polsce niedozwolone jest rozbijanie namiotu w miejscu innym niż specjalnie do tego wyznaczone. Na szczęście jednak istnieje sporo pól namiotowych i kempingowych, które są dodatkowo wyposażone w udogodnienia dla biwakujących, na przykład łazienki i prysznice z ciepłą wodą, miejsca na ognisko z przygotowanym już drewnem i kijkami do pieczenia kiełbasek czy świetlicę, na której można zjeść w normalnych warunkach posiłek. Na niektórych polach namiotowych są również obecne bary, w których można zamówić kawę, herbatę i coś do jedzenia.

Jak przygotować się do wyjazdu?

Planując wyjazd równie ważne jak to, gdzie pojechać pod namiot jest odpowiednie przygotowanie i zabranie wszystkich niezbędnych rzeczy. A ekwipunku jest sporo. Przede wszystkim potrzebny jest dobrej jakości namiot, który będzie naszą jedyną ochroną w trakcie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Dobrze, żeby posiadał również tropik, co dodatkowo ochroni nas przed deszczem. Drugą równie ważną sprawą jest wybór odpowiedniego śpiwora. Jeśli wybieramy się pod namiot w chłodniejszych miesiącach, musi być ekstremalnie ciepły, żeby nie było nam zimno w nocy. Jeśli natomiast na naszą wyprawę wybieramy letnie miesiące, takie jak czerwiec lub lipiec, możemy pozwolić sobie na cieńszy śpiwór.

Reszta wyposażenia zależy już od celu i charakteru naszej wycieczki. Jeśli zamierzamy sami gotować, to koniecznie należy zabrać ze sobą butlę z gazem i odpowiednio do niej dobrany palnik. Nie wolno zapomnieć również o zapałkach lub zapalniczce, która pozwoli na odpalenie takiej butli. Zapałki pozwolą również na odpalenie ogniska, nieodzownego elementu biwakowania. Potrzebne nam również będą talerze i sztućce, najlepiej plastikowe, gdyż są lżejsze i nie tłuką się. Mogą być również jednorazowe, jednak jest to mało ekologiczne. Wybierając stołowanie się w okolicznych barach i restauracjach zaoszczędzimy sobie sporo ekwipunku.

Jak się ubrać pod namiot?

Jak się ubrać pod namiot?Jeśli chodzi o garderobę potrzebną na wyjazd pod namiot to sporo zależy od pory roku, a także od celu naszej wycieczki. Generalnie na takie wyjazdy najczęściej wybierane są miesiące letnie – sezon zwyczajowo rozpoczyna się od majówki, a kończy wraz z końcem lata, kiedy noce zaczynają być coraz chłodniejsze. Zasada jest jednak taka, że trzeba przygotować się na każdą pogodę. Najlepiej zabrać ze sobą co najmniej jeden porządny, grupy sweter i nieprzemakalną kurtkę. Piżama najlepiej sprawdzi się taka na długi rękaw, chyba że w ogóle z niej zrezygnujemy i prześpimy się pod namiotem w podkoszulku. Poza tym warto zabrać tyle zmian bielizny, na ile dni wybieramy się pod namiot – pranie i suszenie w warunkach polowych jest utrudnione.

Niezbędne kosmetyki pod namiotem

Kolejną grupą produktów, o których trzeba pamiętać na tego typu wyjazdach są przybory kosmetyczne. Nasza kosmetyczka powinna zawierać szczoteczkę do zębów, pastę, mydło i wszystko inne, co uważamy za niezbędne podczas wyjazdu z domu. Pamiętajmy jednak, ze jest to pobyt na łonie natury i najlepiej, by z nią w zgodzie – mocny makijaż i perfumy będą zupełnie zbyteczne, wystarczy dobry antyperspirant. Absolutnym „must have” jest natomiast krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Będziemy przecież przebywali przez większość czasu na świeżym powietrzu, a nie wszędzie jest możliwość schowania się w cieniu. Pamiętajmy o aplikacji takiego kremu szczególnie w godzinach południowych. Może się okazać, że przyda się również preparat przeciwko owadom. Komary i meszki potrafią być szczególnie uciążliwe w pobliżu zbiorników wodnych. Jeśli zapomnimy o tego typu preparatach pomocne okazać się może rozpalenie ogniska – dym również działa na owady odstraszająco.

Podsumowując, pobyt pod namiotem może być ciekawym doświadczeniem i alternatywą na wyjazd wakacyjny w gronie rodziny lub przyjaciół. Dobrze rozważmy gdzie pojechać pod namiot i spakujmy cały niezbędny ekwipunek, a wyjazd dostarczy nam na pewno wielu niezwykłych i niecodziennych emocji.