Turystyka

Chorwacja ciekawe miejsca

chorwacja ciekawe miejsca

Przez lata do grona modnych destynacji na wakacje lub urlop wsunęła się Chorwacja. Jest to kraj, w którym nikt – niezależnie od wieku – nie będzie czuł się znudzony, bo przyroda prezentuje się bardzo różnorodnie, jest też mnóstwo zabytków i miejsc stworzonych ręką ludzką, których aż grzech nie zobaczyć. Podróż warto rozpocząć tak, by podczas zwiedzania dopisywała pogoda, oraz aby w większości atrakcji nie narzekać na niekończące się kolejki. Dość rozsądnym wyborem będą więc późna wiosna oraz wczesne lato.

Chorwacja ciekawe miejsca

chorwacja ciekawe miejscaMiłośnicy pięknych widoków, wodnych szaleństw i spokoju na łonie natury mają do dyspozycji na przykład Jeziora Plitwickie. Jeziora w liczbie szesnastu wchodzą w skład parku narodowego o tej samej nazwie. Na terenie parku są też liczne wodospady, kładki, mosty, całość natomiast otoczona jest lasem. Dość podobne atrakcje oferuje inny park narodowy – Krka. Jest to znane i lubiane kąpielisko, mimo tego, że znajduje się w parku narodowym. Krajobraz ubarwiają wodospady, skałki i inne barwne elementy, więc jest to też fajne miejsce dla amatorów fotografii.

Jeśli ktoś chce sobie poleniuchować na plaży, idealnym miejscem będzie plaża w miejscowości Baska. Miejscowość znajduje się na wyspie, oferuje piękne widoki, świeże powietrze i mnóstwo słońca. Z tych przyczyn praktycznie nigdy nie brakuje tam turystów, ale jeśli chodzi o plażowanie – wszyscy się zmieszczą. Można spróbować też wyjechać gdzie indziej – na inną wyspę. Plażę znaleźć można również na wyspie Brac. W okolicy raj dla siebie znaleźli miłośnicy sportów wodnych, m.in. windsurfingu. Daje to więcej możliwości organizacji wypoczynku – osoby aktywne na pewno zechcą zabawić się w poskramiaczy fal, osoby mniej aktywne pospacerują i będą się opalać.

Zabytkowe miasteczka Chorwacji

W Chorwacji nie brakuje też urokliwych miasteczek pełnych zabytków i sklepików z pamiątkami. Kolorowe budynki odbijające się w lazurowej wodzie to typowy widok z miasta Omis, natomiast inna miejscowość- Trogir – wszystkich wkraczających przenosi w mig kilka epok wstecz. Dużo jest ulic pamiętających bardzo dawne czasy, średniowieczna zabudowa to wręcz typowy element krajobrazu. Podobne klimaty oferuje Szibenik, jak większość chorwackich miejscowości oblany falami i ulokowany w pofałdowanym, skomplikowanym terenie. Zwiedzanie można rozpocząć samemu lub pod kierunkiem wybranego przewodnika. Warto wgłębiać się w historię oglądanych atrakcji, bo wiele z nich ma naprawdę ciekawą przeszłość. Nie bez powodu Chorwacja uważana jest za jedno z „wyspiarskich” królestw Europy. Flagowa wyspa to Hvar, nad którą prawie zawsze świeci słońce. Zapewnia to wyjątkowy, wakacyjny klimat, więc będąc w kraju nie można po prostu ominąć wyspy, nawet jeśli wycieczka nie odbywa się latem.

Co można zobaczyć w Zagrzebiu?

chorwacja ciekawe miejscaJednak Chorwacja nie jest atrakcyjna tylko i wyłącznie ze względu na bajeczne wybrzeże Morza Adriatyckiego. Warto również wybrać się w głąb kraju, albowiem również tuta znajdziemy wiele turystycznych atrakcji. Przede wszystkim wybierając się do Chorwacji nie można pominąć stolicy tego kraju czyli Zagrzebia. To również największe miasto w Chorwacji. Co ciekawego można tutaj zobaczyć? Przede wszystkim za niewątpliwą atrakcję Zagrzebia uchodzi jego ścisłe centrum z licznymi zabytkami, czyli Gornji Grad – Górne Miasto. W tym miejscu warto zwiedzić choćby Plac Św. Marka. Multum zabytków jakie możemy tutaj spotkać wprost przytłacza Niewątpliwie warto również zobaczyć Kaptol, historyczną osadę w granicach Zagrzebia. Z pewnością warto również odwiedzić Donji Grad – o nic innego jak centrum Zagrzebia, współczesnej jego części. Tutaj najstarsza zabudowa pochodzi z XIX wieku i naprawdę jest co podziwiać.

Chorwacja – czy warto?

Pozostaje jednak pytanie czy tak naprawdę warto wybrać się do Chorwacji? Naszym zdaniem z pewnością tak, przede wszystkim dlatego, że oprócz popularnych miejscowości turystycznych, możemy również trafić na małe wioski, gdzie czas jakby stanął w miejscu. Są również takie zakątki, gdzie do dziś można znaleźć ślady po niedawanej wojnie domowej, która przetoczyła się przez byłą Jugosławię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *