Turystyka Wspólna Sprawa

blog turystyczny

chorwacja ciekawe miejsca
Hobby Rekreacja Turystyka

Chorwacja ciekawe miejsca

Przez lata do grona modnych destynacji na wakacje lub urlop wsunęła się Chorwacja. Jest to kraj, w którym nikt – niezależnie od wieku – nie będzie czuł się znudzony, bo przyroda prezentuje się bardzo różnorodnie, jest też mnóstwo zabytków i miejsc stworzonych ręką ludzką, których aż grzech nie zobaczyć. Podróż warto rozpocząć tak, by podczas zwiedzania dopisywała pogoda, oraz aby w większości atrakcji nie narzekać na niekończące się kolejki. Dość rozsądnym wyborem będą więc późna wiosna oraz wczesne lato.

Chorwacja ciekawe miejsca

chorwacja ciekawe miejscaMiłośnicy pięknych widoków, wodnych szaleństw i spokoju na łonie natury mają do dyspozycji na przykład Jeziora Plitwickie. Jeziora w liczbie szesnastu wchodzą w skład parku narodowego o tej samej nazwie. Na terenie parku są też liczne wodospady, kładki, mosty, całość natomiast otoczona jest lasem. Dość podobne atrakcje oferuje inny park narodowy – Krka. Jest to znane i lubiane kąpielisko, mimo tego, że znajduje się w parku narodowym. Krajobraz ubarwiają wodospady, skałki i inne barwne elementy, więc jest to też fajne miejsce dla amatorów fotografii.

Jeśli ktoś chce sobie poleniuchować na plaży, idealnym miejscem będzie plaża w miejscowości Baska. Miejscowość znajduje się na wyspie, oferuje piękne widoki, świeże powietrze i mnóstwo słońca. Z tych przyczyn praktycznie nigdy nie brakuje tam turystów, ale jeśli chodzi o plażowanie – wszyscy się zmieszczą. Można spróbować też wyjechać gdzie indziej – na inną wyspę. Plażę znaleźć można również na wyspie Brac. W okolicy raj dla siebie znaleźli miłośnicy sportów wodnych, m.in. windsurfingu. Daje to więcej możliwości organizacji wypoczynku – osoby aktywne na pewno zechcą zabawić się w poskramiaczy fal, osoby mniej aktywne pospacerują i będą się opalać.

Zabytkowe miasteczka Chorwacji

W Chorwacji nie brakuje też urokliwych miasteczek pełnych zabytków i sklepików z pamiątkami. Kolorowe budynki odbijające się w lazurowej wodzie to typowy widok z miasta Omis, natomiast inna miejscowość- Trogir – wszystkich wkraczających przenosi w mig kilka epok wstecz. Dużo jest ulic pamiętających bardzo dawne czasy, średniowieczna zabudowa to wręcz typowy element krajobrazu. Podobne klimaty oferuje Szibenik, jak większość chorwackich miejscowości oblany falami i ulokowany w pofałdowanym, skomplikowanym terenie. Zwiedzanie można rozpocząć samemu lub pod kierunkiem wybranego przewodnika. Warto wgłębiać się w historię oglądanych atrakcji, bo wiele z nich ma naprawdę ciekawą przeszłość. Nie bez powodu Chorwacja uważana jest za jedno z „wyspiarskich” królestw Europy. Flagowa wyspa to Hvar, nad którą prawie zawsze świeci słońce. Zapewnia to wyjątkowy, wakacyjny klimat, więc będąc w kraju nie można po prostu ominąć wyspy, nawet jeśli wycieczka nie odbywa się latem.

Co można zobaczyć w Zagrzebiu?

chorwacja ciekawe miejscaJednak Chorwacja nie jest atrakcyjna tylko i wyłącznie ze względu na bajeczne wybrzeże Morza Adriatyckiego. Warto również wybrać się w głąb kraju, albowiem również tuta znajdziemy wiele turystycznych atrakcji. Przede wszystkim wybierając się do Chorwacji nie można pominąć stolicy tego kraju czyli Zagrzebia. To również największe miasto w Chorwacji. Co ciekawego można tutaj zobaczyć? Przede wszystkim za niewątpliwą atrakcję Zagrzebia uchodzi jego ścisłe centrum z licznymi zabytkami, czyli Gornji Grad – Górne Miasto. W tym miejscu warto zwiedzić choćby Plac Św. Marka. Multum zabytków jakie możemy tutaj spotkać wprost przytłacza Niewątpliwie warto również zobaczyć Kaptol, historyczną osadę w granicach Zagrzebia. Z pewnością warto również odwiedzić Donji Grad – o nic innego jak centrum Zagrzebia, współczesnej jego części. Tutaj najstarsza zabudowa pochodzi z XIX wieku i naprawdę jest co podziwiać.

Chorwacja – czy warto?

Pozostaje jednak pytanie czy tak naprawdę warto wybrać się do Chorwacji? Naszym zdaniem z pewnością tak, przede wszystkim dlatego, że oprócz popularnych miejscowości turystycznych, możemy również trafić na małe wioski, gdzie czas jakby stanął w miejscu. Są również takie zakątki, gdzie do dziś można znaleźć ślady po niedawanej wojnie domowej, która przetoczyła się przez byłą Jugosławię.