Turystyka Wspólna Sprawa

blog turystyczny

Ponton wędkarski - poradnik
Rekreacja

Cechy dobrego pontonu wędkarskiego

Należy mieć świadomość, że obecnie oferta pontonów wędkarskich jest bardzo szeroka, przez co wybór jest trudniejszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Na rynku dostępnych jest bowiem mnóstwo wysokiej jakości produktów renomowanych producentów. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że klienci mają problem z podjęciem właściwej decyzji. Jakie cechy powinien posiadać dobry ponton wędkarski?

Czym należy się sugerować podczas wyboru pontonu wędkarskiego?

Podczas łowienia ryb rekomendowane jest przede wszystkim zachowanie szczególnej ostrożności. Bardzo istotne znaczenie ma poczucie stabilności, bezpieczeństwa, a także komfortu. Warto przy zakupie pontonu uwzględnić trzy wspomniane aspekty. Warto zatroszczyć się o to, by konstrukcja określonego modelu była solidna. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w ponton dwuwarstwowy lub trzywarstwowy. Godny uwagi jest fakt, że zaledwie kilka warstw PVC zagwarantuje, że produkt będzie cechował się odpornością na różnego rodzaju przetarcia i przebicia. Warto wiedzieć, że nie zmieni swojego kształtu. Rekomendowane jest postawienie na model o naturalnych i zgaszonych barwach. Dzięki temu użytkownik będzie miał pewność, że produkt nie nagrzeje się na słońcu. Nie można oczywiście zapomnieć o bezpieczeństwie. Warto zatem bardzo dokładnie zweryfikować, czy omawiany sprzęt jest wyposażony w linkę bezpieczeństwa. Może ona bowiem pomóc podczas wsiadania czy wysiadania z pontonu. Walorem, który będzie ułatwiał poruszanie się, a także pozwoli na swobodę jest wzmacniana podłoga. Jak wiadomo im większy będzie ponton, tym większa liczba osób będzie mogła uczestniczyć w wodnej przygodzie. Należy mieć świadomość, że standardowe pontony wędkarskie mają długość wynoszącą od 2,4 do 4,2 m. Wędkarz powinien także bardzo dokładnie przemyśleć, w jaki sposób będzie łowił.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Nie jest rekomendowane sugerowanie się ceną. Znacznie lepszym parametrem jest stosunek jakości do wspomnianej ceny. Złym rozwiązaniem będzie zaopatrywanie się w najdroższe modele na rynku. Warto w pierwszej kolejności bardzo dokładnie przeanalizować, co dokładnie mają w swojej ofercie asortymentowej najbardziej renomowane marki, a następnie postawić na ponton minimum ze średniej półki cenowej. Bardzo często wystarczy dopłacić kilkaset złotych, by cieszyć się z dwa razy lepszego pontonu wędkarskiego. Warto kupować tylko produkty u znanych i sprawdzonych producentów lub zaufanych dystrybutorów, np. w sklepie z pontonami Solar Marine. Doskonale znają oni potrzeby zarówno stałych, jak i potencjalnych klientów. Ponadto dysponują zaawansowanym zapleczem technicznym. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wszystkie produkty znajdujące się w ofercie renomowanych firm spełniają wszystkie istotne normy i standardy. Rekomendowane jest wybranie pontonu w kolorze zielonym. Nie będzie wtedy widoczny w miejscu połowu i dobrze spełni funkcję kamuflażu.

Czym się różnią pontony PVC od gumowych?

Należy mieć świadomość, że pontony, które zostały wyprodukowane z PVC, są nie tylko mocniejsze, ale również lepsze w porównaniu do gumowych modeli. Godny uwagi jest fakt, że warstwy PVC będą przede wszystkim gwarantowały szczelność pontonu. Jest to również pewnego rodzaju ochrona od słonej wody i promieni słonecznych.

Więcej o pontonach: https://solarmarine.pl/kategoria-produktu/pontony/

Składanie, rozkładanie i transport

Warto wiedzieć, że nie wszystkie pontony dostępne na rynku można samodzielnie złożyć, rozłożyć i przenieść. Bardzo istotnym aspektem przy zakupie omawianego produktu powinna być łatwość w ich transporcie. Osobom, które planują samodzielnie pływać, nie jest rekomendowane zaopatrzenie się w model z podłogą z aluminiowymi belkami – lepszy i lżejszy będzie wariant z podłogą dmuchaną.