Turystyka Wspólna Sprawa

blog turystyczny

lot paralotnią jak się przygotować
Sport

Lot paralotnią jak się przygotować

Sporty ekstremalne to coraz bardziej popularne aktywności, które pozostają w pamięci przez wiele lat. Adrenalina towarzysząca ekstremalnemu wypoczynkowi daje wiele zadowolenia oraz potrafi uzależnić. Odczucia, które towarzyszą wykonywaniu niecodziennych zadań, pozwalają poczuć się wyjątkowo oraz dają możliwość wyładowania złych emocji, odstresowania się oraz zregenerowania. Do najbardziej popularnych sportów ekstremalnych i aktywności związanych niecodziennymi aktywnościami są: skok ze spadochronem, skok na bungee, lot balonem czy lot paralotnią. Lot paralotnią jak się przygotować?

Czym jest paralotnia?

lot paralotnią jak się przygotowaćParalotnia to urządzenie, które jest rodzajem szybowca o miękkim płacie nośnym. Parapentem, bo tak też nazywana jest ta maszyna, wywodzi się od szybujących spadochronów. W odróżnieniu od zwykłych spadochronów, paralotnia cechuje się większą sterownością oraz doskonałością. Cechą charakterystyczną paralotni jest duża powierzchnia nośna. Do jej skrzydeł przymocowana jest uprzęż oraz deska, która daje możliwość kontrolowanego starowania.
Lot paralotnią pozwala poczuć wolność, a także wyzwolić wiele pozytywnych uczuć. Sterowanie parapentemem możliwe jest dzięki odpowiedniemu ułożeniu i balansowaniu ciałem, a aby oderwać się od powierzchni ziemi, należy wystartować z niewielkiego 30-metrowego wzniesienia. Długość lotu paralotni zależny jest od rodzaju terenu, a także wysokości zbocza, siły wiatru i warunków termicznych. Lot na paralotni jest dość wolny i osiąga maksymalną prędkość około 50 km.

Lot paralotnią jak się przygotować, by lot był bezpieczny i niezapomniany?

lot paralotnią jak się przygotowaćNajważniejszym elementem przygotowań jest dobranie odpowiedniego stroju. Wygodne sportowe, wysokie – stabilizujące kostkę buty, ciepłe okrycie wierzchnie, nieograniczający ruchów strój to podstawa przygotowań przed lotem. Osoby, nieposiadające żadnej wydolności i zdolność fizycznych, powinny przed wyprawą poćwiczyć sprawność fizyczną, która pozwoli odpowiednio wystartować, a także wylądować po przebytym locie.
Podczas przygotowań do lotu, instruktor przekazuje podstawowe informacje. Spotkanie w formie szkolenia pozwala poznać technikę latania, a także zachowania podczas lotu w tandemie. Ustalenie charakterystycznych znaków, pozycji podczas lotu, ruchów związanych ze startem i lądowaniem, pozwalają w bezpieczny i komfortowy sposób przeżyć niesamowitą przygodę.

Po zapoznaniu się z regulaminem oraz zasadami panującymi podczas atrakcji, należy odpowiednio i prawidłowo zapiąć uprząż, założyć kask oraz podczepić się do liny. Przed startem sprawdzić sprawność wszystkich tych elementów, a także poprawność ich zamontowania. Po wyuczonym starcie następuje faza lotu, podczas której należy stosować się do poleceń osoby kierującej. W przypadku chęci porozumienia się z instruktorem należy mówić głośno w stronę osoby prowadzącej lub wykorzystać wcześniej ustalone znaki. Podczas lądowania pasażer powinien słuchać komend instruktora, wysunąć nogi oraz rozpocząć bieg, w celu ustabilizowania równowagi na ziemi i wyhamowania.

Sporty ekstremalne

Oczywiście lot paralotnią daje wiele przyjemności, ale również pewną dozę adrenaliny. Taką przyjemność z pewnością poczujemy praktykując również inne sporty ekstremalne. Wydawać by się mogło że skok na bungee czy lot balonem również mogą przynieść podobne doznania. Jakie jeszcze sporty ekstremalne są bardzo popularne? Dla fanów dużych emocji dobrym rozwiązaniem może być choćby alpinizm. Tylko, że w tę dyscyplinę sportu nie można wejść od tak sobie, marszu. Potrzebne są lata żmudnych przygotowań. Jednak adrenalina towarzysząca wspinaczce na wysokość ponad 8000 m.n.p.m musi być ogromna. Ale nawet wspinaczka polskich górach może być arcytrudna i niebezpieczna jeśli zrezygnujemy z utartych szlaków.

Bardzo niebezpieczne jest również narciarstwo zjazdowe po stokach gór. Często połączone jest to ze wspinaczką wysokogórską. Wspinacze po osiągnięciu szczytu lub innego celu, powrotną drogę przemierzają na nartach. Do tego potrzebne jest spore doświadczenie i niewątpliwie odrobina odwagi i szaleństwa. Jeśli jesteśmy przy zjazdach to warto również wspomnieć o kolarstwie górskim. Tutaj zjazdy również mogą być bardzo niebezpieczne i przez to bardzo atrakcyjne dla niektórych osób.