Turystyka Wspólna Sprawa

blog turystyczny

co warto zobaczyć w moskwie
Turystyka

Co warto zobaczyć w Moskwie

Wyjazdy na wschód stają się coraz bardziej popularne. Ukraina, Kazachstan czy Rosja kuszą nie tylko specyficznym klimatem społecznym, ale także wyjątkowymi widokami i niesamowitymi zabytkami. Moskwa uznawana jest za jedną z najdroższych stolic. Faktycznie, ceny w większości miejsc mogą przyprawić o zawrót głowy, jednak dzięki odpowiedniej organizacji wyjazdu można sporo zaoszczędzić. Co warto zobaczyć w Moskwie? Oto kilka najciekawszych punktów, których nie może zabraknąć podczas żadnego wyjazdu do stolicy Rosji.

Magiczny Plac Czerwony

co warto zobaczyć w moskwieBez wątpienia, jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Moskwie jest Plan Czerwony. Znajduje się on w samym centrum miasta, niedaleko Kremla, co sprawia, że dojazd do niego jest bardzo prosty. Wokół Placu Czerwonego znajduje się bardzo wiele atrakcji, wśród których szczególną uwagę należy zwrócić na Kreml, sobór Wasyla Błogosławionego czy państwowe Muzeum Historyczne.

Zapierające dech w piersiach moskiewskie ogrody

Wydawać by się mogło, że stolica państwa i to do tego państwa z bloku wschodniego, to nic innego jak beton. Wiele osób jest zdziwionych ilością zieleni w Moskwie. Odwiedzając stolicę Rosji koniecznie trzeba zajrzeć do miejscowych ogrodów, które zwłaszcza wiosną zapierają dech w piersiach mnogością barw i zapachów. W cały mieście można naliczyć ponad dwieście miejsc bogatych w zieleń – są to zarówno parki, jak i ogrody. Jednym z najbardziej znanych miejsc tego typu jest Aptekarski Ogród. Wystawy można w nim podziwiać przez cały rok, a ekspozycja wymieniana jest co kilka tygodni na aktualnie kwitnące rośliny.

Gratka dla miłośników muzeów

W Moskwie nie brakuje także miejsc, w których można nieco poszerzyć swoją wiedzę. Muzea czy wystawy tematyczne dostępne są tam niemal na każdym kroku. Do obiektów, do których z pewnością warto zajrzeć zaliczają się chociażby Muzeum Sztuk Pięknych, Zbrojownia Kremlowska, Państwowe Muzeum Historyczne, Muzeum Wojny 1812 czy Muzeum Zwycięstwa. To tylko niektóre obiekty z długiej listy muzeów moskiewskich.

Coś dla ducha

Moskwa, podobnie zresztą, jak i większość stolic, to centrum państwowej kultury. Nie brakuje w Moskwie teatrów, zwłaszcza tych, w których wystawiane są najsłynniejsze dzieła miejscowych twórców. Planując wizytę w moskiewskim teatrze czy balecie należy odpowiednio wcześniej wykupić bilet, ponieważ spektakle cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Na szczęście dzięki internetowej rezerwacji biletów nie stanowi to w dzisiejszych czasach większego problemu.

Co warto zobaczyć w Moskwie?

co warto zobaczyć w moskwieNie da się w jednym artykule wymienić wszystkich miejsc i obiektów, które zasługują na to, aby je odwiedzić podczas wizyty w stolicy Rosji. Kolorowe dachy cerkwi, historyczne pamiątki dawnych czasów, urokliwe parki i ogrody – wszystko to składa się na niesamowity klimat tego miejsca i sprawia, że z roku na rok do Moskwy przyjeżdża coraz większa liczba turystów. Przede wszystkim jeśli chodzi o budowle najbardziej dla Moskwy charakterystyczne, to bez wątpienia wielu turystów wymieni Kreml. Jednak bardziej niż walory estetyczne jego zabudowań  o jego atrakcyjności świadczy znaczenie jakie miał dla dziejów nie tylko Rosji i całego świata. To tutaj bowiem mieściło się centrum dowodzenia mocarstwa o znaczeniu globalnym. Już więc sama ta informacja robi na turyście ogromne wrażenie.

Wcześniej wspomnieliśmy o Placu Czerwonym i o Soborze Wasyla Błogosławionego. To również niezwykle charakterystyczna dla Moskwy budowla. Warto poświęcić jej parę zdań. Chyba każdy z nas choć raz w życiu widział zdjęcie przedstawiające wspomniany sobór. Został on wzniesiony jeszcze przez cara Iwana Groźnego. Składa się z ośmiu oddzielnych cerkwi. Przez te wszystkie lata był wielokrotnie przebudowany, a także restaurowany. Zabytek do dziś zachwyca swoim majestatem i budzi wrażenia na turystach.

Co jeszcze ciekawego można zobaczyć w Moskwie? Warto zerknąć na tzw. Łubiankę, czyli siedzibę Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Dawniej była to oczywiście siedziba KGB i NKWD. Zwłaszcza tą ostatnią organizację pamiętamy z lekcji historii w nienajlepszy świetle. Na Łubiance swego czasu mieściło się słynne więzienie, gdzie życie straciło wielu więźniów politycznych. Zginęło tam również wielu Polaków. Znaczenie historyczne tego miejsca jest więc ogromne.  Z pewnością każdy kto choć trochę się interesuje historią będzie miał świadomość ogromu cierpień ludzkich jakie wiążą się z tym miejscem. To bez wątpienia jedno z najważniejszych miejsc jakie należy zobaczyć w Moskwie.