Turystyka Wspólna Sprawa

blog turystyczny

co warto zobaczyć we lwowie
Turystyka

Co warto zobaczyć we Lwowie

Lwów to miasto legend. Każdy stary budynek jest tutaj pełen ducha historycznego. Małe dziedzińce i brukowane uliczki od wieków kryją liczne tajemnice. W mieście istnieje 60 muzeów oraz 104 katedry i kościoły. Przez ostatnie pięć lat, pod względem liczby turystów, Lwów przewyższył nawet Kijów i Odessę. Odwiedzając miasto przynajmniej raz, na zawsze zapamiętasz jego tajemniczą atmosferę. Co warto zobaczyć we Lwowie?

Co warto zobaczyć we Lwowie?

co warto zobaczyć we lwowieLwowski Teatr Opery i Baletu jest jaskrawym przykładem architektury neorenesansowej. Często jest porównywany do Wiedeńskiej Opery Narodowej ze względu na swoją wspaniałą fasadę i wystrój. Zbudowany został w 1900 roku, jako projekt polskiego architekta Zygmunta Gorgolewskiego. Jedna z legend głosi, że architekt próbował popełnić samobójstwo w następnym roku, ponieważ zdał sobie sprawę, że podziemne wody rzeki Plotwy zmyły fundamenty teatru. Mimo to Lwowski Teatr Opery i Baletu nadal funkcjonuje i co sezon wystawia nowe spektakle.

Kolejne miejsce warte zobaczenia to Pałac Potockich. Ten XIX-wieczny zabytek architektury został zbudowany w stylu francuskiego klasycyzmu dla wpływowej rodziny polskich magnatów – Potockich. Masywne bramy i formowane balkony podkreślają majestat pałacu. Wystrój zewnętrzny i wewnętrzny został przygotowany w celu organizowania kameralnych koncertów i ważnych spotkań politycznych. W czasach radzieckich budynek służył jako Urząd Stanu Cywilnego.

Dzielnica Ormiańska

Jedną z najstarszych dzielnic miasta jest Dzielnica Ormiańska. Północna część miasta stała się przystanią dla Ormian w XIII wieku. Założyli tutaj swój kościół, szkołę, bibliotekę, szpital i teatr. Ogromna większość budynków pochodzi z XVI wieku, w tym ze słynna katedra ormiańska. Jej wnętrze jest niesamowite. Na ścianach znajdują się wspaniałe obrazy, niektóre z nich mają 600 lat, a kopułę świątyni zdobią mozaiki.

Cmentarz Łyczakowski

Cmentarz Łyczakowski jest integralną częścią architektury miasta i jedną z najwspanialszych nekropolii w Europie, pochodzącą z XVIII wieku. Miejsce to znane jest nie tylko z pięknych krypt i pomników nagrobnych, ale także z wielu ukrytych opowieści i legend związanych z wybitnymi postaciami sztuki. Ma około 500 rzeźb o zupełnie różnych stylach architektonicznych i ponad 2000 krypt. Napisy na nagrobkach w języku ukraińskim, polskim, niemieckim, serbskim, włoskim, ormiańskim, łacińskim, hebrajskim i rosyjskim robią ogromne wrażenie.

Lwowski Narodowy Uniwersytet im. Iwana Franki jest jednym z najstarszych w całej Europie Wschodniej. Istnieje od 1608 roku. Do 1773 roku głównymi dziedzinami wykładanymi na uniwersytecie były: filozofia, łacina i teologia. Ale gdy tylko Królestwo Galicji weszło do imperium Habsburgów, edukacja stała się bardziej świecka, a nauka rozpoczęła się w języku ukraińskim. Wszyscy profesorowie mieli mieć tytuł doktora nauk, a każdy kandydat był osobiście zatwierdzony przez komisję Ministerstwa Edukacji w Wiedniu. Studiowanie i praca tam była, i nadal jest, uważana za prestiżową.

Dlaczego Lwów jest dla nas tak atrakcyjny?

co warto zobaczyć we lwowieNiewątpliwie Lwów ma szczególne znaczenie dla turystów, którzy przybywają tutaj z Polski. Ma to związek przede wszystkim z historią tego miasta, które przez wiele stuleci ściśle związane było z polską państwowością. Dlatego też do tej pory możemy w tym mieście natrafić na wiele zabytków, które pokazują, że to miasto kiedyś przecież było jak najbardziej polskie. To ze Lwowa choćby pochodził jeden z naszych najwybitniejszych pisarzy wszech czasów – Stanisław Lem. To lwowska szkoła matematyki jest przecież znana na całym świecie ze swych osiągnięć, a przecież o jej sile stanowili jak najbardziej polscy matematycy. Musi się nawet, że każdy Polak powinien choć raz w życiu odwiedzić Lwów. Oczywiście można nawet powiedzieć, że Lwów jest swego rodzaju mekką dla polskich turystów.

Co ważne – podróż do Lwowa nie musi drogo kosztować. Miasto znajduję tuż za naszą wschodnią granicą. Odległość nie jest więc ogromna. A noclegi i wyżywienie wciąż są na Ukrainie nieco tańsze niż w Polsce. Dlatego wydaje się, że Lwów jest bardzo atrakcyjnym miastem dla turystów z Polski. Możemy wybrać się tutaj własnym samochodem. Jednak również możemy skorzystać z dogodnych połączeń autokarowych i kolejowych.