Turystyka Wspólna Sprawa

blog turystyczny

Atrakcje Wrocław
Turystyka

Atrakcje Wrocław – Co ciekawego można tu zobaczyć ?

Wrocław to wyjątkowe miasto, na terenie którego widoczne są wpływy kultury czeskiej, żydowskiej, niemieckiej i polskiej. Stolica Dolnego Śląska przyciąga swoją historią, w której nie brak wzniosłych momentów i tragicznych wydarzeń. Piękne zabytki na Ostrowie Tumskim i Starym Mieście, malownicze tereny nad Odrą oraz muzea, do których przyjeżdżają goście z całego kraju – oto powody, dla których warto odwiedzić to miasto. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę?

1. Afrykarium

Na terenie najstarszego na ziemiach polskich ogrodu zoologicznego, znanego m.in. z programu „Z kamerą wśród zwierząt”, od 2014 roku działa Afrykarium – oceanarium z basenami i wybiegami, na których można poznawać zwierzęta żyjące m.in. w wodach Morza Czerwonego i Kanału Mozambickiego. Szklany tunel z płaszczkami, zewnętrzne wybiegi z kotikami oraz pawilon, w którym zamieszkały krokodyle i manaty – oto wybrane atrakcje, z jakimi można się spotkać w tym miejscu. Po wizycie w Afrykarium można wybrać się na dalszy spacer po ZOO, na terenie którego nie brak zabytkowych pawilonów z XIX wieku. Wśród najstarszych budynków wyróżnia się terrarium, w którym czeka m.in. motylarnia oraz pawilon z waranami.

2. Hydropolis

W mieście, które Odra i jej dopływy poprzecinały na liczne wyspy, woda zajmuje miejsce szczególne. Jak ważne? O tym można się przekonać w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis, w którym w całości skupiono się na wodzie. Nowoczesna ekspozycja mieści się we wnętrzu XIX-wiecznego zbiornika na wodę pitną. Co można tu zobaczyć? Repliki znanych statków i okrętów, dziwne stwory żyjące w morskich głębinach oraz wnętrze batyskafu Trieste, który w 1960 roku dotarł do najgłębszego miejsca na Ziemi. Wrażenie robią starożytne wynalazki, które mogły pracować dzięki wodzie, oraz interaktywny plan miasta, pokazujący m.in. wydarzenia związane z wielką powodzią z 1997 roku.

3. Hala Stulecia

Hala Stulecia może się pochwalić wpisem na listę UNESCO i długą listą wydarzeń kulturalnych organizowanych w jej murach. Zaprojektowana przez Maxa Berga i oddana do użytku w 1913 roku, od samego początku intrygowała potężną kopułą z żelbetu oraz funkcjonalnymi rozwiązaniami. Tuż przy słynnej Hali Stulecia czekają inne atrakcje, m.in. Pawilon Czterech Kopuł z kolekcją dzieł sztuki współczesnej, multimedialna fontanna oraz Ogród Japoński.

4. Panorama Racławicka

Po II wojnie światowej do Wrocławia przyjechało wielu Lwowiaków, a wraz z nimi wiele cennych dzieł sztuki. Jednym z cenniejszych zabytków, które na Dolny Śląsk trafiły z Kresów, jest „Panorama Racławicka” – wielki obraz przedstawiający najważniejszą bitwę z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Dzieło, które stworzyli Jan Styka i Wojciech Kossak, ma 114 metrów długości i 15 metrów wysokości, a prezentowane jest w specjalnym pawilonie. Jest on częścią wrocławskiego Muzeum Narodowego i jedną z najważniejszych atrakcji miasta.

5. Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego

Na wrocławskiej starówce, pełnej gotyckich kościołów i pięknie odrestaurowanych kamienic, znalazło się miejsce na jedną z najpiękniejszych budowli barokowych w Europie. To Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego z lat 20. XVIII wieku. Znany z pięknych wnętrz (wśród których wyróżnia się Aula Leopoldina), służy turystom jako muzeum i punkt widokowy, a władzom uniwersytetu jako miejsce organizacji oficjalnych uroczystości.

6. Sky Tower

Kto po spacerze po wrocławskiej starówce chce spędzić czas w nowoczesnym otoczeniu, ten może odwiedzić jeden z najnowszych i najbardziej charakterystycznych budynków miasta. To Sky Tower, będący połączeniem apartamentowca, biurowca i galerii handlowej. Ze względu na swoją wysokość (212 m) wieżowiec ten stał się również popularnym punktem widokowym, z którego można podziwiać i wrocławskie dzielnice, i pobliskie Sudety. 

Więcej atrakcji we Wrocławiu można znaleźć na stronie https://podroztrwa.pl/wroclaw-atrakcje-co-warto-zobaczyc/