Turystyka Wspólna Sprawa

blog turystyczny

Turystyka

Jaskinia Mylna – Dlaczego warto ją zobaczyć?

Jeśli chodzi o najciekawsze podziemne atrakcje w Tatrach, to z pewnością warto wspomnieć o Jaskini Mylnej. Co prawda, nie jest ona szczególnie często uczęszczaną oraz popularną jaskinią, niemniej jednak jest to z pewnością jej zaleta. Nie trzeba martwić się o tłumy turystów, ponieważ wciąż zapuszcza się ich tutaj relatywnie niewielka liczba.

Jaskinia Mylna szlak – gdzie się znajduje?

Jaskinię Mylną znaleźć można w popularnej dolinie Kościeliskiej. Każda osoba, która decyduje się na spacer po okolicy, może zdecydować się na zboczenie ze szlaku i zwiedzenie tajemnic jaskini. Osoby, które przy okazji chcą zaliczyć nieco większą ilość atrakcji, z pewnością ucieszą się z faktu, że tuż obok Jaskini Mylnej można znaleźć także Jaskinię Obłazkową i Racławicką.

Jak przygotować się do wyprawy przez Jaskinię Mylną?

Dojście do Jaskini Mylnej prowadzi przez czerwony szlak. Sam spacer z doliny Kościeliskiej nie zajmuje więcej niż 15 – 20 minut. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że do wejścia do jaskini należy odpowiednio się przygotować. Z racji tego, że nie jest ona w środku w żaden sposób oświetlona, nie można obejść się bez dobrych latarek. Nie wolno też nastawiać się na komfortowe, suche przejście przez jaskinię – w środku jest wilgotno i mokro. Jaskinia Mylna swoją nazwę bierze z tego, że pełno tutaj błędnych korytarzy, w których łatwo się zgubić. Dlatego lepiej nie zbaczać z wyznaczonej trasy.

Turyści, którzy chcą przejść przez Jaskinię Mylną powinni ubrać się w sportowe, wytrzymałe ubrania. Nie brakuje tu bowiem odcinków, które należy pokonać na kolanach. Dlatego też duże, wypakowane plecaki mogą stanowić tutaj ogromną przeszkodę.

Przejście przez Jaskinię Mylną

Już samo wejście do Jaskini Mylnej może się wydawać ekstremalne. Wszystko dlatego, że tutaj kończy się spokojny fragment szlaku. Już na tym etapie należy poruszać się na czworakach. Trzeba nastawić się na wszechobecne błoto i wilgoć.

Turyści powinni wiedzieć, że całkowita długość korytarzy w jaskini wynosi 1630 m i są one dość mocno poplątane. Stąd też bierze się jej nazwa. Nie mniej jednak trasa, która została udostępniona turystom liczy zaledwie 300 m i jest znacznie prostsza. Trzeba pamiętać o tym, że jest to trasa jednokierunkowa, której wyjście jest zupełnie w innym miejscu niż początek. Stąd też nie warto zostawiać swojego ekwipunku przed wejściem do jaskini licząc na to, że wkrótce się po niego powróci.

W niektórych momentach w jaskini bywa naprawdę ciasno i żadnym sposobem nie da się całej trasy pokonać w pozycji wyprostowanej. Jeśli chodzi o oświetlenie, to najlepszym rozwiązaniem będą latarki czołowe, które pozostawiają wolne obie ręce. Każdy turysta kategorycznie powinien trzymać się szlaku – wszystko dlatego, że w latach ubiegłych zdarzały się tutaj wypadki, nawet te śmiertelne. Latem temperatura wynosi tutaj zaledwie 5 stopni.

Przejście przez jaskinię nie trwa z reguły dłużej niż pół godziny. Podczas niego należy czujnie rozglądać się za znakami. Największą atrakcją całej trasy jest 20-metrowy odcinek, który pokonuje się przy pomocy łańcuchów. Rozciąga się on bowiem nad trzymetrową szczeliną. Tutaj trzeba zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza zimą, kiedy trasa może być pokryta lodem. Po pokonaniu tego fragmentu i po kolejnych 10 minutach spaceru, można stanąć przy wyjściu z jaskini.

Dlaczego warto odwiedzić Jaskinię Mylną?

Przede wszystkim, przejście przez nią wymaga nieco zwinności i sprytu. Toteż jest to dobra okazja do wypróbowania swoich umiejętności. Pomimo tego, że przejście jest dość ciasne i trudne techniczne, to jednak przysparza mnóstwo radości i zabawy. Po powrocie do domu trzeba jednak nastawić się na konieczność wyprania swoich ubrań, co wcale nie jest takie łatwe.

Ogromną zaletą Jaskini Mylnej jest to, że wciąż zagląda tu stosunkowo niewielu turystów. Dlatego też nie trzeba martwić się tym, że spotka się w niej duże tłumy. Wstęp do jaskini jest bezpłatny, a sama jaskinia otwarta jest przez cały rok. Dlatego też będąc w okolicach doliny Kościeliskiej z pewnością warto nieco zboczyć z trasy i poświęcić dodatkową godzinę na dotarcie do Jaskini Mylnej i jej zwiedzenie. Już sama trasa do jaskini gwarantuje przepiękne widoki i zapierające dech w piersiach pejzaże, a dalej jest tylko lepiej.

Podsumowując, Jaskinia Mylna z pewnością warta jest odwiedzenia, jednak tylko przez tych turystów, którzy zachowują rozsądek i zdrowy rozum. W gąszczu korytarzy łatwo się zgubić, dlatego bezwzględnie należy trzymać się wyznaczonej trasy i zabrać ze sobą odpowiednio przygotowany ekwipunek.