Szlaki na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego

Ktoś, kto naprawdę lubi odpoczywać w otoczeniu przyrody, rezerwując noclegi w Powidzu, na pewno się nie zawiedzie. Ponieważ tutejsza baza znajduje się nie tylko nad jednym z największych jezior na Wielkopolsce, Jeziorem Powidzkim, ale również w otoczeniu malowniczego Powidzkiego Parku Krajobrazowego. To właśnie z tego względu możemy liczyć na wiele możliwości, jeśli chodzi o szlaki turystyczne piesze, rowerowe, konne, a nawet wodne.

Wśród szlaków pieszych, które przechodzą przez Powidz, można wymienić szlak turystyczny o kolorze zielonym. Jego trasa rozciąga się na długości niespełna 60 kilometrów. Rzeczywiście wyrusza ze Słupcy, by następnie zmierzać w kierunku Mieczownicy, Kochowa i Powidza. Następnie mamy okazję zwiedzić Charbin, Skorzęcin, Piłkę oraz Gaj, by ostatecznie dotrzeć do Jankowa Dolnego.

Wybierając się na rowerowe szlaki turystyczne, najpopularniejsza trasa wiedzie dookoła Jeziora Powidzkiego. Cała trasa rozciąga się na długości około 35 kilometrów. Jednocześnie po drodze, startując z Powidza, mamy okazję zwiedzić takie miejscowości jak Przybrodzin, Ostrowo, Anastazego, Skrzynkę Małą, Lipnicę, Kosewo, Giewartów, Polanowo, by ostatecznie dotrzeć znowu do punktu wyjścia. Takich tras na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego jest zdecydowanie więcej i nie każda zmierza bezpośrednio przez Powidz. Wśród tych szlaków wymienia się „Wielką Orchowską”, „Urokliwe Doliny” czy też „Leśny Ring”.

Ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu będzie pokonywanie szlaków konnych. Co prawda nie ma oficjalnie oznakowanych tras, to jednak tutejsze stadniny wyznaczają swoje, którymi wszyscy goście takich placówek mogą się poruszać. Interesujące jest również to, iż po Powidzkim Parku Krajobrazowym można poruszać się również za pośrednictwem szlaków wodnych. Tutaj znajduje się aż trzy szlaki jezior. Pierwszy z nich zaczyna się od jeziora Niedzięgiel, przepływając kolejno przez Białe, Noteć Zachodnią, Skubarczewo, a także Kamienieckie Jezioro. Drugi szlak wiedzie nas przez Ostrowickie, aż do Jeziora Popielowskiego. Warto wspomnieć także o Jeziorze Budzisławskim, płynąc w kierunku Jeziora Ostrowskiego, mijając Suszewskie, a także Kownackie. Zatem możliwości do zwiedzania tego kompleksu chroniącego przyrodę jest naprawdę bardzo dużo.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>