Śladami Mieszka i św. Wojciecha – Katedra w Gnieźnie

Turyści przyjeżdżający do Gniezna na każdym kroku czują oddech historii. Mimo, że dziś miasto mocno zmieniło swoje oblicze, jest tu wiele miejsc, o których uczyliśmy się na lekcjach historii. Będąc tu przejazdem czy z dłuższą wizytą warto odwiedzić tutejszą Katedrę. Znajdujący się na wzgórzu Lecha kościół jest jedną z najstarszych budowli sakralnych w kraju. W jej murach odbywały się najdonioślejsze wydarzenia w historii wczesnych Piastów. Wstępując w jej mury możemy poczuć się jak Mieszko, św. Wojciech, Bolesław Chrobry i inne postaci, które odcisnęły piętno na historii tego miasta i naszego kraju. To w tej budowli miały miejsce cztery koronacje, w tym pierwsza króla Bolesława. Poza aspektami historycznymi gwoździem programu zwiedzania są słynne Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające losy św. Wojciecha, patrona miasta oraz jego grobowiec.

Zanim nad miastem zaczęła górować obecnie podziwiana katedra w stylu gotyckim, na wzgórzu Lecha już w końcu X wieku powstała pierwsza świątynia. To tu św. Wojciech przebywał, zanim ruszył z misją chrystianizacji pogańskich Prus, a następnie spoczął po męczeńskiej śmierci wykupiony przez Bolesława Chrobrego. Wraz ze złożeniem tu Ciała Świętego, gnieźnieński kościół stał się miejscem pielgrzymek ówczesnych. W najstarszej dziś części prezbiterium, znajduje się ołtarz grobowy męczennika. To właśnie tu można zobaczyć charakterystyczny grobowiec w kształcie trumny z rzeźbą św. Wojciecha, jaki każdy z nas widział w swoich podręcznikach do historii.

Drugim niezwykle cennym skarbem gnieźnieńskiej katedry są słynne Drzwi Gnieźnieńskie, które pojawiły się tu w roku 1175, których fundatorem był Mieszko III Stary. Zostały zamontowane na wejściu do kościoła bowiem miały symboliczny charakter – oddzielały sacrum od profanum, grzeszny doczesny świat od świętej przestrzeni świątyni. Dziś wrota te są jednym z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej, które przyciąga do miasta tysiące turystów z kraju i zagranicy. Gniezno bogato korzysta ze swojej historycznej atrakcyjności. Dobrze rozwinięta baza noclegowa i usługowa jest nastawiona na turystów, którzy o każdej porze roku przyjeżdżają (katalog całoroczny na meteor-turystyka.pl), aby na własne oczy zobaczyć miejsca związane z początkami państwa polskiego. Dużą cześć przyjeżdżających stanowią uczniowie i młodzież, dla których miasto przewidziało specjalne noclegi. Gniezno ma w swojej ofercie liczne schroniska młodzieżowe i internaty, aby przyjąć zorganizowane grupy.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>