Miejsca na Jurze, których nie można ominąć

Jura Krakowsko-Częstochowska jest rejonem, który oferuje turystom bardzo wiele możliwości. Możemy więc wybrać się na długi spacer i zwiedzać co ciekawsze zakątki tego regionu. Inną opcją jest przejażdżka rowerowa, która będzie przebiegała pośród pięknych ruin średniowiecznych zamków. Inną jeszcze ofertą są wspinaczki po skałach. Każdy więc na pewno znajdzie coś dla siebie. My dziś proponujemy Wam kilka miejsc, których nie możecie ominąć – niezależnie od tego, którą z form aktywności wybierzecie. Przeczytajcie więc koniecznie ten artykuł!

Zacznijmy jednak od tego, że Jura Krakowsko-Częstochowska jest miejscem, w którym warto zostać na dłużej. Trudno bowiem będzie zobaczyć wszystkie najpiękniejsze miejsca w jeden dzień. Wybierając się więc w podróż w ten rejon warto zarezerwować sobie chociaż dwa dni na zwiedzanie. Mamy tu do wyboru mnóstwo hoteli, gospodarstw i pensjonatów, baza noclegowa jest bowiem niezwykle bogata, więc znalezienie noclegu w dobrej cenie na pewno nie będzie stanowiło trudności. Kiedy noclegi są już zarezerwowane, pora wyruszyć w drogę.

Znajdujący się na Jurze Szlak Orlich Gniazd słynie z tego, że znajdują się na nim zamki o charakterze obronnym. Ogrodzieniec jest tutaj wyjątkiem. Został on zbudowany w celach reprezentacyjnych, a jego główną funkcją było „dekorowanie” okolicy, a nie jej obrona. Dzisiejszy wygląd zamku nie przypomina już jego dawnej świetności, jednak do naszych czasów dotrwały ruiny, które również robią duże wrażenie. Na teren zamku można wejść po wykupieniu niedrogich biletów – warto wtedy zobaczyć muzeum oraz średniowieczną salę tortur, która zamrozi nam krew w żyłach.

Jaskinia Wierzchowska Górna to największa jaskinia na Jurze udostępniona do zwiedzania turystom. Jeżeli więc lubicie czasami poczuć adrenalinę, to będzie to miejsce idealne. Trasa ma długość około jednego kilometra. Możemy podczas niej spotkać piękne nietoperze, które zamieszkują jaskinię. Koszt przejścia to kilkanaście złotych. Trasa została przygotowana w niezwykle profesjonalny sposób, każde przejście odbywa się w towarzystwie przewodnika, a cała trasa jest oświetlona. Nie musimy więc bać się zagubienia. 

I ostatnia już propozycja miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić. Jest zwana „polską Saharą” i jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ciekawostką jest fakt, iż nie jest to teren, który powstał naturalnie – przyłożyły się bowiem do tego działania ludzi, kilka wieków temu. Przez Pustynię Błędowską przebiega rzeka – Biała Przemsza. Jest to miejsce idealne do różnego rodzaju aktywności fizycznych, można tu jeździć na rowerze lub skorzystać z oferty położonych niedaleko stadnin i wybrać się na przejażdżkę konną. Ciekawostką na temat tego miejsca jest fakt, iż tereny te są tak niezwykle malownicze, że spodobały się twórcom filmu Faraon. Część scen była więc kręcona właśnie na Pustyni Błędowskiej.

Jak widać Jura Krakowsko-Częstochowska jest regionem, w którym nie da się nudzić. Jest to więc idealne miejsce dla osób lubiących aktywnie spędzać czas.

«
»

One comment on “Miejsca na Jurze, których nie można ominąć”

  1. Agnes pisze:

    Pustynia Błędowska to rzeczywiście miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>