Łódź – miasto innowacji

Łódź jest znanym miastem środkowej Polski, położony w województwie łódzkim. Obecnie jest aglomeracją funkcjonującym na prawach powiatu. Wciąż trwają spory na temat genezy nazwy. Jedni twierdzą, że wzięła się ona od staropolskiej nazwy jednego z gatunków wierzby – łozy. Inni utrzymują, że nazwa pochodzi od nazwiska „Łodzic” lub od imienia „Włodzisław”. Nie wiadomo, kto ma rację, wiadomo jednak, że Łódź niewątpliwie jest miastem wyjątkowym i unikalnym. Mimo, iż jego historia nie jest zbyt długa, nie brakuje tutaj zabytków i miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć.

Najczęściej chyba odwiedzanym ze względów oczywistych zabytkiem jest główna ulica Piotrkowska. Wzdłuż niej znajduje się wiele interesujących budynków, spośród których wyróżnić należy przede wszystkim tzw. „Białą Fabrykę Geyera”, zachowaną w stylu klasycystycznym. Obecnie w budynku tym mieści się siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Ciekawostką jest fakt, że budynek ten został uznany za jeden spośród 7 nowych cudów Polski przez National Geographic Traveler. Na uwagę zasługuje również bazylika archikatedralna w stylu neogotyckim. Świątynia ta jest jednym z najwyższych kościołów w Polsce, ma aż ponad 100 metrów wysokości i jest naprawdę imponująca.

Budynek, który jest zabytkiem, a jednocześnie pełni ważną dla miasta rolę jest pałac Juliusza Heinzla, w którym dzisiaj mieści się siedziba Urzędu Miasta. Łódź jest miastem niezwykle bogatym w zabytki, cenne miejsca i historyczne perełki. Nie brakuje tutaj pięknych kościołów, klimatycznych kamienic, a także budynków przemysłowych, które w latach swojej świetności stanowiły ważny ośrodek przemysłowy naszego kraju. Obecnie Łódź jest nie tylko miastem turystycznym, ale także studenckim. Młodzi ludzie przybywają tutaj, by zdobyć wykształcenie wyższe. Tutaj rezerwują też i wynajmują swoje pokoje. Miasteczko posiada bardzo dobrze rozwinięte zaplecze turystyczne, a baza noclegowa wciąż się rozrasta, przyjmując coraz to większą liczbę osób każdego roku. Ciekawostką może być też fakt, że Łódź znana jest przede wszystkim z produkcji wysokiej jakości sprzętu AGD przez firmy Bosh, Siemens czy Indesit. Znajduje się tu również główna baza koncernu, produkującego sprzęt komputerowy marki Dell. Jak widać, Łódź to nie tylko atrakcje, ale także ważne dla nas wszystkich dziedziny przemysłowe.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>