Czar sandomierskiego ratusza

Z Pojezierza Kujawskiego, gdzie odwiedziliśmy kopalnie soli {tutaj: sieć Bloga}, zabieramy Was dzisiaj do miejscowości, w której każdy chociaż raz powinien się znaleźć. Osoby ciekawe Sandomierza, które decydują się na spędzenie urlopu i skorzystanie z bogatej oferty noclegowej {tutaj: sieć Meteora}, zdecydowanie aktywnie spędzą tu swój czas. W mieście tym znajduje się wiele zabytkowych perełek, które na pewno zainteresują niejednego najbardziej wybrednego amatora architektury. Ponadto, przepiękny malowniczy krajobraz tego miejsca sprawia, że wielu zwiedzających wręcz zostawia tutaj swoje serce.

Jednym z najważniejszych elementów architektonicznych Sandomierza, jak i w zasadzie każdego miasta, jest ratusz {tutaj: sieć Internetowa}. Budowlę tę wzniesiono w XIV wieku po najeździe Litwinów. Początkowo, bytował na planie kwadratu z wysoką wieżą, na której znajdował się charakterystyczny zegar słoneczny. W wieku XVI ratusz uległ gruntownej przebudowie. Przede wszystkim rozbudowano go w taki sposób, ażeby znajdował się on na planie prostokąta. Ponadto, cała budowla nabrała iście renesansowego charakteru. W czasie tym rozbudowano go o attykę trójsferową przedstawiającą cztery stany, którą do tej pory uważa się za jedną z najpiękniejszych attyk w Polsce. Dodatkowo wschodnia jego strona, przedstawia wizerunek Matki Boskiej Niepokalanej. Jest to wyraz chęci uczczenia pamięci ofiar misji świętej z roku 1770.

Mimo że ratusz kilkakrotnie ulegał pożarom, w chwili obecnej nadal pełni swoje ściśle określone i ważne funkcje. Na parterze znajduje się muzeum, natomiast na pierwszym piętrze zlokalizowane są sale reprezentacyjne, oba piętra dostępne są dla zwiedzających, którzy do swojego użytku mają także pomieszczenia piwniczne, w których dawniej znajdowała się siedziba kata. Obecnie, piwnica została zagospodarowana jednak inaczej i pełni funkcję kawiarni, w której znajduje się dodatkowo wyjście z trasy podziemnej. Budynek ratusza posiada także drugie piętro, na którym swoją siedzibę mają urzędnicy i który to pełni funkcję Urzędu Stanu Cywilnego. Z wieży budowli do  dzisiaj o godzinie 12:00 wygrywany jest hejnał sandomierski.

Turyści, którzy od samego procesu zwiedzania oczekują czegoś więcej niż zdjęcia do fotorelacji „byłem, zobaczyłem”, będą zachwyceni historią ratusza w Sandomierzu, możliwością wypicia kawy w miejscu, w którym jeszcze kilkaset lat temu żył kat czy – dzięki muzeum – dowiedzenia się nieco więcej o wydarzeniach, ludziach i architekturze Sandomierza.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>